فیصل بن فرحان آل سعود، وزیر امور خارجه عربستان سعودی پس از دیدار با ولادیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین در کی‌یف، بر حل سیاسی جنگ اوکراین تاکید کرد. وزیر خارجه عربستان هم‌چنان تاکید کرد که کشورش ۴۰۰ و ۱۰میلیون دالر برای اهداف انسان دوستانه به اوکراین کمک خواهد کرد که شامل کمک نظامی نخواهد بود. در […]

فیصل بن فرحان آل سعود، وزیر امور خارجه عربستان سعودی پس از دیدار با ولادیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین در کی‌یف، بر حل سیاسی جنگ اوکراین تاکید کرد.

وزیر خارجه عربستان هم‌چنان تاکید کرد که کشورش ۴۰۰ و ۱۰میلیون دالر برای اهداف انسان دوستانه به اوکراین کمک خواهد کرد که شامل کمک نظامی نخواهد بود. در همین‌حال، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، می‌گوید که این اتحادیه طرح پیشنهادی چین در مورد حل سیاسی درگیری نظامی در اوکراین را بررسی خواهد کرد. از سویی‌هم، وزیر دفاع روسیه تاکید کرد که با توجه به سلاح‌هایی که کشورهای غربی در اختیار کی‌یف قرار می‌دهند، تهدیدات از جانب اوکراین به فاصله دورتری از مرزهای ملی روسیه به‌عقب رانده شوند.

وعده بورل درباره بررسی طرح صلح چین برای جنگ اوکراین، هشدار وزیر دفاع روسیه درباره ارسال تسلیحات دوربرد به کی‌یف و نخستین سفر وزیر خارجه عربستان به اوکراین از سال ۱۹۹۳ از مهم‌ترین رویدادها پیرامون جنگ اوکراین هستند.

فیصل بن فرحان آل سعود، وزیر امور خارجه عربستان سعودی روز 〈یک‌شنبه، ۷ حوت〉 پس از دیدار با ولادیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین در کی‌یف، بر حل سیاسی قضیه این کشور تاکید کرد. وزیر خارجه عربستان در عین حال اعلام کرد که کشورش ۴۰۰ و ۱۰ میلیون دالر به اوکراین کمک خواهد کرد: ″این بودجه برای اهداف انسان دوستانه استفاده خواهد شد و شامل کمک نظامی نخواهد بود. ریاض به دنبال یافتن گزینه‌هایی برای حل‌وفصل مسالمت‌آمیز بحران اوکراین است″.

در همین‌حال،  جوزپ بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در وبلاگ هفتگی خود اعلام کرد که اتحادیه اروپا طرح پیشنهادی چین در مورد حل سیاسی درگیری نظامی در اوکراین را بررسی خواهد کرد: ″البته، ما این سند را تجزیه و تحلیل خواهیم کرد، ولی از قبل مشخص است که مشکل اصلی این است که واقعاً متجاوز را از قربانی متمایز نمی‌کند و دو طرف درگیری در یک سطح برابر قرار داده شده‌است″.

از سویی‌هم، ولادیمیر زلنسکی، رییس‌‌جمهوری اوکراین، سه فرمان را امضا کرد که بر اساس آن‌ها تحریم‌های جدیدی را علیه برخی از شهروندان روس‌ وضع می‌‌کند: ″این محدودیت‌ها علیه نمایندگان بخش ورزشی و افرادی است که “به حفظ ساختارهای مزدوران کمک می‌کنند″.

با این همه، سرگی شویگو، وزیر دفاع روسیه در مصاحبه با برنامه مستند ″مسکو.کرملین. پوتین″ از شبکه اول تلویزیون این کشور درباره ارسال تسلیحات دوربرد به کی‌یف هشدار داد: ″میزان دور کردن تهدیدات بستگی به تسلیحاتی دارد که از سوی غرب برای کی‌یف صادر خواهد شد″.

این درحالی‌است که هانو پوکور، وزیر دفاع جمهوری استونی در جریان دیدار با همتای اوکراینی خود اعلام کرد که این کشور بسته جدیدی از کمک‌های نظامی را به کی‌یف تحویل داده‌است. به گفته وی، این بسته کمک‌‌ها جدید شامل مسلسل، سلاح‌های دستی، هواپیماهای بدون سرنشین، دستگاه‌‌های حرارتی، جنراتورها و شارژورها و هم‌چنین تجهیزات نظامی مورد نیاز نیروهای مسلح اوکراین است.