این هفته سازمان ملل شاهد برگزاری نشست بزرگی رهبران جهان است. رهبران کشورها با حضور در هفتادو‌هشتمین نشست این سازمان، روی چالش‌ها و تنش‌های جهانی صحبت خواهند کرد. این نشست روز سه‌شنبه آغاز شد و چند رهبر با سخنرانی، موضوعات مهم از جمله تحولات اوکراین را به‌بحث گرفتند. جوبایدن، رییس‌جمهور امریکا و یکی از بزرگ‌ترین […]

این هفته سازمان ملل شاهد برگزاری نشست بزرگی رهبران جهان است. رهبران کشورها با حضور در هفتادو‌هشتمین نشست این سازمان، روی چالش‌ها و تنش‌های جهانی صحبت خواهند کرد.

این نشست روز سه‌شنبه آغاز شد و چند رهبر با سخنرانی، موضوعات مهم از جمله تحولات اوکراین را به‌بحث گرفتند. جوبایدن، رییس‌جمهور امریکا و یکی از بزرگ‌ترین حامی اوکراین، حمله روسیه به این کشور را بار دیگر نکوهش نموده و آنرا ظالمانه خواند. وی گفت که دنیا هیچ‌گاهی از حمایت کی‌یف خسته نخواهد شد چرا که شکست اوکراین همه کشور ها را با تهدید روبه‌رو می‌کند: ″روسیه بر این باور است که دنیا خسته می‌شود و اجازه می‌دهد بدون عواقب با اوکراینی‌ها بی‌رحمی کند. اما من این سوال را می‌پرسم، اگر ما مبانی اصلی منشور سازمان ملل را برای مصالحه با متجاوز کنار بگذاریم آیا هیچ کشور عضو، احساس اعتماد و اطمینان می‌کند که در امان است؟ اگر اجازه دهیم اوکراین دو پاره شود آیا استقلال هیچ کشوری در امان می‌ماند؟ جواب منفی است.

در این حال، ولادیمیر زلنسکی، رییس‌جمهور اوکراین که با لباس فرمانده کل قوای مسلح به‌پشت بریبیون رفت، گفت که مسکو از از عرضه و صادرات مواد غذایی به‌عنوان اهرمی برای تحت فشار قرار دادن کشورهای وارد کننده این محصولات استفاده می‌کند تا آنها را وادار کند اراضی اشغال شده از خاک اوکراین را به‌عنوان بخشی از خاک روسیه به‌رسمیت بشناسند. زلنسکی وی وضعیت بنادر این کشوررا وخیم خواند و افزود که روسیه نمی‌گذارد تا غله این کشور صادر شود: ″از زمان جنگ تمام عیار علیه ما، فعالیت در همه بنادر ما توسط روسیه متوقف و مسدود شده و بنادری که روی رودخانه دانوب داریم هم هدف دایمی حملات موشکی و پهپادی روسیه بوده است. مسکو از هرجهت می خواهد ما را تحت فشار قرار بدهد.″

از سویی دیگر قاسم جومارت توکایف، رییس‌جمهوری قزاقستان در نشست عمومی سازمان ملل تاکید کرد که این کشور از ابتکارات پیشنهادی در جهت حل سیاسی بحران اوکراین حمایت می‌کند: ″قزاقستان از همه تلاش‌ها و طرح‌هایی که توسط دولت‌ها و گروه‌های مختلف کشورها در حمایت از حل سیاسی بحران اوکراین پیشنهاد شده، بسیار قدردانی می‌کند و ضروری می‌داند که دیپلماسی و گفت‌وگو باید در جستجوی راه‌ حل‌های اختلافات بین‌المللی، از جمله مناقشه اوکراین حاکم باشد.

گفتنی‌است که وزیر امور خارجه روسیه نیز روز سه‌شنبه وارد نیویارک شده و قرار است که به‌زودی در این نشست سخنرانی کند. در نشست امسال نیز ولادیمیر پوتین از اشتراک کردن به‌دلیل محدودیت‌های وضع شده بالادی وی از سوی دادگاه لاهه انصراف داد.