در ادامه واکنش‌ها به تصمیم جویابدن، رییس‎جمهور امریکا مبنی بر انتقال مهمات خوشه‌ای به اوکراین، دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری پیشین امریکا با انتقال مهمات خوشه‌ای به اوکراین مخالفت کرد. در یک بیانیه‌‌ای دفتر رسانه‌ای رییس‌جمهوری پشین امریکا گفته است که تصمیم جو بایدن، رییس کنونی کاخ سفید، برای ارسال مهمات خوشه‌ای به کی‌یف، جهان را به […]

در ادامه واکنش‌ها به تصمیم جویابدن، رییس‎جمهور امریکا مبنی بر انتقال مهمات خوشه‌ای به اوکراین، دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری پیشین امریکا با انتقال مهمات خوشه‌ای به اوکراین مخالفت کرد.

در یک بیانیه‌‌ای دفتر رسانه‌ای رییس‌جمهوری پشین امریکا گفته است که تصمیم جو بایدن، رییس کنونی کاخ سفید، برای ارسال مهمات خوشه‌ای به کی‌یف، جهان را به یک جنگ جهانی نزدیک‌‌تر می‌کند: ″جو بایدن نباید با ارسال مهمات خوشه‌‌ای به اوکراین ما را به جنگ جهانی سوم نزدیک‌تر کند. او باید تلاش کند درگیری را متوقف کند و مرگ و ویرانی هولناک ناشی از اقدامات یک دولت ناتوان ایالات متحده را متوقف کند. ضمن اینکه اگر تصمیم برای تامین مهمات خوشه‌‌‍ای ناشی از کمبود گلوله‌‌های متعارف از سوی ایالات متحده باشد، این مساله تنها نیاز به کاهش فوری درگیری را تایید می‌‌کند″.

در همین‌حال، سرگی شویگو، وزیر دفاع روسیه در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به این واقعیت که ارسال مهمات خوشه‌‌ای به کی‌یف از طرف امریکا تنها طول مدت درگیری را طولانی‌‌تر می‌کند، هشدار داد، در صورتی که امریکا مهمات خوشه‌‌ای را در اختیار اوکراین قرار دهد، نیروهای مسلح روسیه نیز مجبور به استفاده از سلاح‌های مشابه علیه نظامیان اوکراینی خواهند شد:روسیه به انواع مختلف مهمات خوشه‌ای مسلح مجهز است. ضمن اینکه آنها بسیار موثرتر از مهمات آمریکایی ‌ها هستند و برد آنها نیز گسترده‌تر است. البته روسیه از استفاده از مهمات خوشه‌‌ای در جریان عملیات ویژه خودداری کرده و همچنان از آن خودداری می‌کند″.

همچنان رهبران کشورهای عضو ناتو در بیانیه‌ای پایانی روز نخست اجلاس خود در ویلنیوس، روسیه را جدی‌‌ترین و مستقیم‌ترین تهدید برای امنیت در منطقه نامیدند. نخستین روز این نشست روز سه‌شنبه به پایان رسید، رایزنی‌‌های رهبران ناتو روز چهارشنبه نیز ادامه خواهد داشت. ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در یک نشست خبری در پایان نخستین روز اجلاس سران در ویلنیوس، اعلام کرد که رهبران کشورهای عضو ناتو برنامه چند ساله کمک نظامی به کی‌یف و ایجاد شورای اوکراین- ناتو را تصویب کردند:امروز، متحدان در خصوص اختصاص یک بسته سه عنصری برای نزدی ک‌تر کردن اوکراین به ناتو توافق کردند. اولین عنصر یک برنامه چند ساله است که به بازسازی بخش دفاعی و امنیتی اوکراین و حرکت از استانداردهای شوروی به استانداردهای ناتو کمک خواهد کرد. عنصر دوم ایجاد یک شورای جدید اوکراین- ناتو است- مجمعی برای رایزنی و تصمیم گیری، جایی که ما در موقعیتی برابر با کی‌یف خواهیم بود″.

این در حالی‌است که بوریس پیستوریوس، وزیر دفاع آلمان، خودداری دولت آلمان از ارسال موشک‌های کروز آلمانی به اوکراین را تایید کرد. وی در حاشیه نشست ناتو در ویلنیوس گفت که اگر شرکای این کشور تصمیم به چنین کاری گرفته اند، این تصمیم مستقل آنهاست. قرار نیست آلمان مواضع خود در این زمینه را تغییر دهد.