دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری پیشین امریکا تاکید می‌کند که در صورت پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا، درگیری اوکراین را ظرف یک روز حل خواهد کرد. در همین‌حال، رییس‌جمهوری اوکراین، اعلام کرد که این کشور به‌گونه‌ی فعال در حال آماده‌سازی خود برای عضویت در اتحادیه اروپا است. از سویی‌هم، سفیر اوکراین در لندن، اعلام کرد که بریتانیا […]

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری پیشین امریکا تاکید می‌کند که در صورت پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا، درگیری اوکراین را ظرف یک روز حل خواهد کرد.

در همین‌حال، رییس‌جمهوری اوکراین، اعلام کرد که این کشور به‌گونه‌ی فعال در حال آماده‌سازی خود برای عضویت در اتحادیه اروپا است. از سویی‌هم، سفیر اوکراین در لندن، اعلام کرد که بریتانیا دو برابر تعداد وعده داده شده تانک‌های چلنجر- دو را به اوکراین ارسال خواهد کرد.

ادعای ترامپ درباره حل فوری مناقشه اوکراین، گسترش واردات روسیه، تلاش مشترک بلاروس و چین برای برقراری صلح در اوکراین، اعزام دو خلبان اوکراینی به امریکا و بحث ارسال جنگنده به کی‌یف، از مهم‌ترین رویدادها پیرامون جنگ اوکراین استند.

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری پیشین امریکا در سخنرانی در کلمبیا تاکید کرد که حل جنگ در اوکراین در صورت انتخاب مجدد وی به‌سمت ریاست‌جمهوری دشوار نیست. وی تاکید می‌کند که می‌تواند درگیری اوکراین را ظرف یک روز حل کند: ″من می‌خواهم به شما اطمینان دهم ، این کار سختی نخواهد بود. اگر مردم بدانند چه کاری باید انجام دهند، این کار را می‌توان انجام داد. برای این کار لازم است که قدرت ریاست‌جمهوری را در اختیار داشته باشم″.

در همین‌حال، ولادیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین اعلام کرد که کشورش به‌گونه‌ی فعال در حال آماده‌سازی خود برای عضویت در اتحادیه اروپا است. زلنسکی در عین‌حال، تاکید کرد که لازم است عرضه سلاح به اوکراین و هم‌چنین تشدید تحریم‌ها علیه روسیه افزایش یابد: ″اوکراین قصد دارد در سال جاری همکاری خود با تعدادی از کشورها و موسسات اروپایی را گسترش دهد و کی‌یف وظیفه خود را آماده‌سازی کشور برای عضویت در اتحادیه اروپا می‌داند″.

از سویی‌هم، وادیم پریستایکو، سفیر اوکراین در لندن، در مصاحبه با سرویس اوکراینی رادیو آزادی اعلام کرد که بریتانیا دو برابر تعداد وعده داده‌شده تانک‌‌های چلنجر- دو را به‌اوکراین عرضه خواهد کرد و هم‌چنین عرضه هویتزرهای خودکششی AC_90 و تعداد نیروهای مسلح اوکراینی برای گذراندن دوره آموزشی در این کشور را افزایش خواهد داد: ″در مورد تانک‌ها قول ۱۴ تانک به ما داده شده بود و در نتیجه سفر رییس‌جمهور زلنسکی توافق شد که این تعداد دو برابر شود. ما اکنون ۳۳ دستگاه AC_90،  ۱۵۵ میلی متری را از انگلیس دریافت خواهیم کرد″.

با این همه، معاون رییس شورای امنیت ملی روسیه نسبت به همکاری تسلیحاتی آلمان و اوکراین هشدار داده‌است. دیمیتری مدودف در واکنش به ساخت کارخانه موشکی مشترک آلمان و اوکراین، اعلام کرد که اگر این موضوع صحت داشته باشد، هشدار دهنده‌است: ″این رخداد به موقع خود با موشک‌‌های کالیبر روسی پاسخ داده می‌شود. یک شرکت با سرمایه‌گذاری ۲۰۰ میلیون یورویی در یک لحظه از بین خواهد رفت″.

این در حالی‌است که جنرال وین ایر، رییس ستاد دفاع کانادا، به کی‌یف سفر کرده و در دیدار با مقام‌های بلندپایه نظامی اوکراین، قول حمایت بیش‌تر از سوی این کشور به‌اوکراین را داده‌است.