دولت امریکا سرانجام از یک قدمی تعطیلی نجات پیدا کرد. نمایندگان در مجلس نمایندگان این کشور به طرح بودجه موقت رای مثبت دادند و مجلس سنا نیز آنرا تایید کرد. اما، موضوع اصلی در این بودجه کمک به اوکراین بود که پس از کشمکش‌ها از بودجه موقت حذف شد. کوین مک کارتی ریس مجلس نمایندگان […]

دولت امریکا سرانجام از یک قدمی تعطیلی نجات پیدا کرد. نمایندگان در مجلس نمایندگان این کشور به طرح بودجه موقت رای مثبت دادند و مجلس سنا نیز آنرا تایید کرد.

اما، موضوع اصلی در این بودجه کمک به اوکراین بود که پس از کشمکش‌ها از بودجه موقت حذف شد. کوین مک کارتی ریس مجلس نمایندگان امریکا به‌شدت مخالف بودجه کمکی به‌اوکراین بود و تاکید می‌کرد که کاخ سفید به جای اوکراین باید روی موضوعات داخلی امریکا تمرکز کند. جوبایدن، رییس‌جمهوری امریکا که خود نیز بودجه موقت را توشیح کرد اما تاکید کره که حذف کمک به اوکراین از بودجه موقت به معنای پایان حمایت امریکا از کی‌یف نیست؛ بلکه کاخ سفید به پشتی‌بانی خود از اوکراین ادامه خواهد داد: ″در حالی که کوین مک‌ کارتی و اکثریت قریب به اتفاق اعضای کنگره به‌شدت از اوکراین حمایت می‌‌کنند، هیچ کمک جدیدی در این بودجه برای ادامه این حمایت در نظر گرفته نشده‌است. این مساله غیرقابل قبول است و ما تحت هیچ شرایطی نمی‌توانیم اجازه دهیم که حمایت آمریکا از اوکراین قطع شود.

از سوی‌دیگر، وزیر امور خارجه بریتانیا در مصاحبه‌ای اعلام کرد که طولانی شدن جنگ در اوکراین شماری از کشورهای غربی را خسته کرده‌است. جیمز کلورلی اما تاکید کرده است که این کشورها با وجود خستگی، متعهد به‌ادامه کمک به‌اوکراین هستند و هیچ‌گاهی اجازه نمی‌دهند که روسیه در این جنگ پیروز شود: ″کشورها در سراسر جهان با مشکلات مختلفی ناشی از ادامه این درگیری روبرو هستند، ولی تضعیف حمایت از اوکراین به ما اجازه نمی‌‌دهد تا از بحران فعلی خارج شویم و در آینده ممکن است آن را بدتر کند. به‌همین دلیل است که دولت بریتانیا مواضع محکمی اتخاذ کرده و این موضوع را به اطلاع همه شرکای بین‌المللی خود می‌رساند که باید تحمل کرد و اگر عقب‌نشینی کنیم، اوضاع به مراتب دشوارتر خواهد شد.″

این گفته‌ها درحال بیان می‌شود که دمیتری مدودف معاون شورای امنیت ملی روسیه در بیانیه ای برشکست اوکراین و پیروزی این کشور تاکید کرده و افزوده است که روسیه مناطق بیشتری از اوکراین را به خاک خود الحاق خواهد کرد.