هنگری از جمله کشورهای اروپایی است که مواضعش در قبال بحران اوکراین با غرب متفاوت بوده و خواستار حل‌و‌فصل مسالمت‌آمیز مناقشه و قطع کمک‌‌های نظامی به‌کی‌یف است. گرگی گویاش، رییس دفتر نخست‌وزیر هنگری، در سخنرانی برای دانشجویان این کشور، از کشورهای غربی که از کی‌‌یف حمایت می‌کنند، درخواست کرد که برای حل‌وفصل بحران کنونی، اوکراین […]

هنگری از جمله کشورهای اروپایی است که مواضعش در قبال بحران اوکراین با غرب متفاوت بوده و خواستار حل‌و‌فصل مسالمت‌آمیز مناقشه و قطع کمک‌‌های نظامی به‌کی‌یف است.

گرگی گویاش، رییس دفتر نخست‌وزیر هنگری، در سخنرانی برای دانشجویان این کشور، از کشورهای غربی که از کی‌‌یف حمایت می‌کنند، درخواست کرد که برای حل‌وفصل بحران کنونی، اوکراین را در ناتو نپذیرند و تضمین‌های امنیتی به روسیه بدهند. گویاش تاکید کرد که مذاکرات برای حل‌و‌فصل مناقشه اوکراین تنها زمانی به‌نتیجه خواهد رسید که در قالب سه‌جانبه روسیه- اوکراین- آمریکا برگزار شود: ″جهان غرب که از اوکراین حمایت می‌‌کند، باید تضمین‌های امنیتی مناسبی را به روسیه ارایه داده و به هیچ وجه اجازه عضویت اوکراین در ناتو را ندهند. این کشورها باید برای آغاز مذاکرات تلاش نمایند و مذاکرات سه‌جانبه بین اوکراین، امریکا و روسیه می‌تواند مشکل را حل کند.″

در این‌حال، سخنگوی وزارت دفاع روسیه از سرکوب تلاش دیگری از سوی مقام‌های کی‌یف برای انجام حمله با استفاده از هواپیمای‌های بدون سرنشین در خاک روسیه خبر داد. طبق این اطلاعات، هواپیمای‌های مهاجم اوکراینی بر فراز مسکو منهدم شد: ″سیستم دافع هوایی روسیه سه فروند هواپیمای بدون سرنشین اوکراینی را در آسمان منطقه بلگوراد رهگیری و منهدم کردند. همچنان یک هواپیمای دیگر ساعت ۱۲:۴۵ دقیقه شب به‌وقت مسکو منهدم شد.

از سوی‌دیگر، ولادیمیر زلنسکی، ریس‌جمهور اوکراین اعلام کرد که دو کشتی دیگر از راه رو تجاری موقت ایجاد شده در دریای سیاه عبور کردند. او از خدمه بندر و همه کسانی که عملکرد ایمن کریدور را تضمین کردند تشکر کرد. قابل ذکر است که در اواخر ماه جولای، وزارت دفاع روسیه با خروج از توافق انتقال غله اوکراین، تعدادی از مناطق دریای سیاه را برای کشتیرانی خطرناک اعلام کرده و یادآور شد که تمام کشتی‌‌هایی که به‌سمت بنادر اوکراین تردد می‌‌کنند، حامل‌های بالقوه محموله‌های نظامی محسوب خواهند شد.