در ادامه واکنش‌ها به تصمیم رییس‌جمهور امریکا مبنی بر ارسال مهمات خوشه‌ای به اوکراین، روز یک‌شنبه روسیه بار دیگر نسبت به‌استفاده از مهمات خوشه‌ای، به اوکراین و غرب هشدار داد. ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه گفت که در صورت استفاده کی‌یف از این نوع مهمات، روسیه نیز استفاده از بمب‌های خوشی‌ای را برای خودش مجاز خواهد […]

در ادامه واکنش‌ها به تصمیم رییس‌جمهور امریکا مبنی بر ارسال مهمات خوشه‌ای به اوکراین، روز یک‌شنبه روسیه بار دیگر نسبت به‌استفاده از مهمات خوشه‌ای، به اوکراین و غرب هشدار داد.

ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه گفت که در صورت استفاده کی‌یف از این نوع مهمات، روسیه نیز استفاده از بمب‌های خوشی‌ای را برای خودش مجاز خواهد دانست.

درهمین‌حال، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی رییس‌جمهوری امریکا اعلام کرد که ایالات متحده قصد ندارد انبار مهمات خوشه‌‌‌ای خود را برای جایگزینی تسلیحاتی که به اوکراین منتقل شده، بازسازی کرده و دوباره پر کند: ″برنامه فعلی ما این است که ذخایر این مهمات را دوباره پر نکنیم. برای جایگزینی مهمات انتقال یافته به اوکراین، ایالات متحده قصد دارد ذخایر گلوله‌های ۱۵۵ میلی متری را که از نوع خوشه‌‌ای نیستند، افزایش دهد.

جیک سالیوان، همچنان گفت که دوره آموزش خلبانان اوکراینی برای پرواز با جنگنده‌های F_16 در کشورهای اتحادیه اروپا ممکن است تا دو هفته دیگر آغاز شود: ما ابزارهای لازم را برای شروع آموزش خلبانان اوکراینی با F-16 به محض آماده شدن اروپایی‌ها فراهم خواهیم کرد. اروپایی‌ها گفتند که به چند هفته زمان نیاز دارند تا امکانات آموزشی لازم را آماده کنند″.

وی در این مصاحبه گفته که در صورت عدم تمدید توافق غله، مسکو هزینه‌های دیپلماتیک سنگینی خواهد پرداخت: ″روسیه با فسخ این توافق‌نامه نشان خواهد داد که از تامین مواد غذایی مورد نیاز کشورهای جنوب، آفریقا، آمریکای لاتین و آسیا با قیمت‌های مقرون به صرفه روی گردانده است″.

در همین‎حال، دونالد ترامپ، رییس‌‌جمهوری پیشین امریکا در گفت‌وگو با فاکس نیوز می‌گوید که اگر بار دیگر به‌عنوان رییس‌جمهوری امریکا گزینش شود، به جنگ اوکراین پایان خواهد داد:من به زلنسکی خواهم گفت دیگر بس است، باید به‌توافق برسی. با زلنسکی و ولادیمیر پوتین، رئیس‌ جمهوری روسیه روابط بسیار خوبی دارم و می‌توانم ظرف یک روز به درگیری نظامی در اوکراین پایان دهم. اگر مسکو آماده به پایان رساندن اقدامات نظامی خوددر اوکراین نبود، به پوتین درباره آمادگی واشنگتن برای ادامه کمک به کی‌یف هشدار خواهم داد″.

این در حالی‌است که روز یک‌شنبه، آخرین کشتی حامل محموله غله اوکراین در چارچوب ابتکارعمل صادرات غله، بندر اودسا را ترک کرد.