جیک سالیوان، مشاور رییس‌جمهوری امریکا در امور امنیت ملی، اعلام کرد که خلبانان ارتش اوکراین ممکن است در آینده نزدیک بر اصول کار با جنگنده‌‌های F_16 تسلط پیدا کنند. وی در سخنرانی خود در انجمن امنیتی سالانه موسسه آسپن در کلرادو، می‌گوید که امریکا همراه با شرکای اروپایی خود، در حال بحث در مورد جزییات […]

جیک سالیوان، مشاور رییس‌جمهوری امریکا در امور امنیت ملی، اعلام کرد که خلبانان ارتش اوکراین ممکن است در آینده نزدیک بر اصول کار با جنگنده‌‌های F_16 تسلط پیدا کنند.

وی در سخنرانی خود در انجمن امنیتی سالانه موسسه آسپن در کلرادو، می‌گوید که امریکا همراه با شرکای اروپایی خود، در حال بحث در مورد جزییات این برنامه بودند و به‌‍ویژه، آنان در مورد زمان آموزش و مکان های آموزشی به‌توافق رسیده‌‍‌اند: ″من نمی‌خواهم تاریخ دقیقی به شما بگویم، اما می‌توانم بگویم که این موضوع ظرف چند هفته و نه چند ماه مشخص خواهد شد.″

درهمین‌حال، ولادیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین در سخنرانی در انجمن امنیتی سالانه موسسه آسپن، که در کلرادو برگزار می‌شود، مدعی شد که عملیات ضد حمله نیروهای مسلح این کشور به‌دلیل ارسال کند تسلیحات به کی‌یف از کشورهای غربی بسیار دشوار شده‌است: ″ما قصد داشتیم آنرا در بهار شروع کنیم، اما این اتفاق نیفتاد، زیرا، صادقانه بگویم، ما مهمات و سلاح کافی در اختیار نداشتیم، تیپ‌‌های کافی برای استفاده از این سلاح‌‌ها آموزش دیده نبودند، آموزش آنها در خارج از اوکراین در حال انجام بود.

همچنان استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد در یک نشست خبری اعلام کرد که سازمان ملل در مورد گزارش هایی مبنی بر استفاده نیروهای نظامی اوکراینی از مهمات خوشه‌‌ای منتقل شده توسط امریکا نگران است. به گفته وی، این سازمان معتقد است که نباید از چنین مهماتی استفاده شود: ″ما این گزارش‌ها را دیده‌ ایم که بسیار نگران ‌کننده هستند. همانطور که قبلا گفتیم، سلاح‌هایی از این نوع باید متعلق به گذشته باشند و آن‌ها دیگر نباید مورد استفاده قرار گیرند″.

این در حالی‌است که سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه نیز با هشدار نسبت به انتقال جنگنده‌های غربی به اوکراین، تاکید کرد که امریکا و متحدانش در ناتو با انتقال جنگنده‌های F_16 به اوکراین، تهدید استفاده از سلاح هسته‌‌ای علیه روسیه را ایجاد می‌کنند و مسکو نمی‌تواند نسبت به این مساله بی‌تفاوت باشد.