ولادیمیر زلنسکی رییس‌جمهور اوکراین در واکنش به‌اظهارات روزنامه نگار و محقق امریکایی در مورد اختلاس دست‌کم ۴۰۰ میلیون دالر از وجوهی که برای خرید تسلات به‌کی‌یف منتقل شده، اطمینان داد که کی‌یف و واشنگتن روابط شفافی در زمینه ارایه تسلیحات و حمایت مالی دارند. در همین‌حال، اسکات ریتر، افسر سابق اطلاعاتی تفنگداران دریایی امریکا، تاکید […]

ولادیمیر زلنسکی رییس‌جمهور اوکراین در واکنش به‌اظهارات روزنامه نگار و محقق امریکایی در مورد اختلاس دست‌کم ۴۰۰ میلیون دالر از وجوهی که برای خرید تسلات به‌کی‌یف منتقل شده، اطمینان داد که کی‌یف و واشنگتن روابط شفافی در زمینه ارایه تسلیحات و حمایت مالی دارند.

در همین‌حال، اسکات ریتر، افسر سابق اطلاعاتی تفنگداران دریایی امریکا، تاکید کرد که شواهد زیادی وجود دارد که ذخایر نیروهای مسلح اوکراین در آینده نزدیک به پایان خواهد رسید. به گفته وی، بعید است این نیروها بتوانند تا پایان تابستان مواضع خود را حفظ کنند یا عملیات ضد حمله ادعایی خود را اجرایی کنند. از سویی‌هم، وزیر دفاع امریکا می‌گوید که ارتش اوکراین توانایی ضد حمله را دارد.

روز 〈چهارشنبه،۲۳ حمل〉 سیمور هرش، روزنامه‌نگار و محقق امریکایی اعلام کرد که ولادیمیر زلنسکی و همراهانش دست‌کم ۴۰۰ میلیون دالر از وجوهی که برای خرید گازوئیل به کی‌یف منتقل شده بود را به طور غیرقانونی اختلاس کرده‌‌اند.

در واکنش، ولادیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین، ابراز اطمینان کرد که کی‌یف و واشنگتن روابط شفافی در زمینه ارایه تسلیحات و حمایت مالی دارند: ″مانند همیشه، ما نشان دادیم که روابط ما با آمریکا در تامین تسلیحات، در حمایت مالی کاملا تمیز و کاملا شفاف است. شرکای ما در واشنگتن از چگونگی استفاده از هر سنت و هر قطعه سلاح، یک دید کامل دارند. بسیار مهم است که هیچ دستکاری مصنوعی اعتماد ما را خدشه‌دار نمی‌کند″.

ازسویی‌هم، اسکات ریتر، افسر سابق اطلاعاتی تفنگداران دریایی امریکا در مصاحبه با کانال یوتیوب Judging Freedom اعلام کرد که ولادیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین نه‌تنها برای کشور خود، بلکه برای امنیت کل جهان یک تهدید محسوب می‌شود: ″زمان آن فرا رسیده است مردم بفهمند که دولت ایالات متحده باید حمایت خود از چنین فردی را متوقف کند. زلنسکی نه‌تنها به نابودی اوکراین کمک می‌کند، بلکه هر کاری که ممکن است انجام می‌دهد تا پایان جهان را نزدیک‌تر کند. او تنها کسی است که بدش نمی‌آید آمریکا و ناتو را به جنگ با روسیه بکشاند، بدون آنکه عواقب وحشتناک آن برایش مهم باشد″.

از سویی‌هم، وزیر دفاع امریکا می‌گوید که ارتش اوکراین توانایی ضد حمله را دارد. لوید آستین، در نشست خبری در پایان دیدار خو با انریکه مانالو، وزیر امور خارجه فیلیپین گفت که ارتش اوکراین توانایی اجرای موفق چنین حمله را دارد: ″نیروهای مسلح اوکراین در حال حاضر بخش قابل توجهی از قابلیت‌های لازم برای موفقیت در میدان نبرد را دارند. ما تعداد زیادی پرسنل نظامی را آموزش داده و مقدار قابل توجهی سلاح برای آنها تهیه کرده‌ایم. بنابراین فکر می‌کنم آنها اکنون در وضعیت بسیار خوبی قرار دارند″.

هم‌چنان مارگارت روبلز، وزیر دفاع اسپانیا در نشست خبری مشترک با آلکسی رزنیکوف، همتای اوکراینی خود تایید کرد که بیش از ۱۰۰۰ سرباز اوکراینی در این کشور در حال گذراندن یا تکمیل دوره آموزش نظامی هستند. وی اطمینان داد که کشورش در هماهنگی با دیگر متحدانش، تا آنجا که لازم باشد به کی‌یف کمک خواهد کرد: ″در طول سال ۲۰۲۳ حدود ۲ هزار و ۴۰۰ نظامی اوکراینی را آموزش داده‌ایم. ۱۰۰۰ نیروی دیگر در حال آموزش‌اند.″

این در حالی‌است که، کشورهای عضو گروه جی هفت قصد دارند تحریم‌هایی را علیه روسیه در رابطه با ادامه درگیری نظامی در اوکراین اعمال کنند و هم‌چنین اقداماتی را برای جلوگیری از دور زدن محدودیت‌ها انجام دهند. این مساله در بیانیه مشترکی که روز چهارشنبه توسط وزیران مالیه و رییسان بانک‌های مرکزی این کشورها منتشر شده، مشخص شده‌است. در این سند نمایندگان کشورهای گروه هفت پایبندی قاطع خود به اعمال تحریم‌ها و اتخاذ سایر محدودیت‌های اقتصادی علیه روسیه” در رابطه با اقدامات نظامی این کشور در خاک اوکراین را تایید کردند.