کشور‌های غربی به‌ویژه امریکا هر روز برای اوکراین تسلیحات و مهمات ارسال می‌‌کند، اما کی‌یف خواستار ارسال‌ جت‌های جنگی پیشترفته است، خواستی که غرب آنرا زیر بررسی دارد. با وجود تقاضای مکرر ولادمیر زیلینسکی، رییس‌جمهور اوکراین، مبنی بر ارسال تسلیحات پیشرفته غرب به‌‎ویژه امریکا، لوید آستین وزیر دفاع امریکا در نشست خبری مشترک با رییس […]

کشور‌های غربی به‌ویژه امریکا هر روز برای اوکراین تسلیحات و مهمات ارسال می‌‌کند، اما کی‌یف خواستار ارسال‌ جت‌های جنگی پیشترفته است، خواستی که غرب آنرا زیر بررسی دارد.

با وجود تقاضای مکرر ولادمیر زیلینسکی، رییس‌جمهور اوکراین، مبنی بر ارسال تسلیحات پیشرفته غرب به‌‎ویژه امریکا، لوید آستین وزیر دفاع امریکا در نشست خبری مشترک با رییس ستاد ارتش این کشور در بروکسل، پایتخت بلجیم، گفت که امروز چیزی برای اعلام ندارد. وی این اظهارات را در آستانه نخستین سال‌روز تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین مطرح کرد: ″ما در قسمت حمایت از مبارزه اوکراین برای آزادی متحد استیم. و ما تا زمانی که طول بکشد، متحد و مصمم در کنار هم خواهیم ایستاد. آنچه اوکراین می‌خواهد در نخستین لحظه ممکن انجام دهد، ایجاد شرایطی در میدان جنگ است که به نفع آن باشد″.

در همین‌حال، جنرال مارک میلی، رییس ستاد ارتش امریکا، هشدار داد که پیروزی اوکراین در مقابل نیروهای روسیه تضمین نشده‌است و روسیه به حمله خود در منطقه صنعتی دونباس شرقی ادامه می‌دهد. این مقام ارشد نظامی امریکا پیشرفت روسیه را آهسته توصیف کرد: ″این یک جنگ فرسایشی است. نیروهای روسیه تلفات سنگینی می‌دهند. رهبری و روحیه آنها عالی نیست. مقام‌های روسیه کمیت نیرو را در اخیتار دارند؛ اما در میدان جنگ واضح خواهد شد که آیا روسیه موفق می‌شود یا نه″.

در همین‌حال، بوریس پیستوریوس، وزیر دفاع آلمان در حاشیه نشست وزیران دفاع ناتو اعلام کرد که درگیری نظامی در اوکراین به این زودی پایان نخواهد یافت و دست‌‎کم از دیدگاه او چنین نتیجه ای انتظار نمی‌رود: ″من فکر می‌کنم که پایان جنگ در کوتاه مدت دور از انتظار است. من دورنمای نزدیکی برای آن نمی‌بینم. بسیار مهم است که ما تلاش‌های خود در حمایت از کی‌یف را ضعیف نکرده و به آن ادامه دهیم″.

این در حالی‌است که ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، به فراهم‌ آوری مهمات بیش‌تر و تحویل دهی سلاح‌‌های ثقیل از جمله تانک و تجهیزات سنگین برای اوکراین تاکید کرد.