پس از آنکه وزارت دفاع امریکا تصمیم به ارسال دوکشتی بزرگ نظامی به آب‌های سرخ و خلیج فارس گرفت، اکنون وزارت خارجه ایران به این اقدام امریکا واکنش نشان داده و آنرا محکوم کرد. ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، اظهارت مقام‌های امریکا مبنی بر تامین امنیت خلیج فارس را بی‌اساس خوانده و گفته است […]

پس از آنکه وزارت دفاع امریکا تصمیم به ارسال دوکشتی بزرگ نظامی به آب‌های سرخ و خلیج فارس گرفت، اکنون وزارت خارجه ایران به این اقدام امریکا واکنش نشان داده و آنرا محکوم کرد.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، اظهارت مقام‌های امریکا مبنی بر تامین امنیت خلیج فارس را بی‌اساس خوانده و گفته است که حضور نیروهای نظامی امریکا در این منطقه باعث بی‌ثباتی آبهای خلیج فارس می‌گردد. وی تاکید کرده که ایران و کشورهای منطقه توانایی تامین امنیت این حوزه آبی را دارند و نیازی به نیروهای فرا منطقه نیست.

وی بار دیگر بر ادامه گفت‌وگوهای در خصوص برجام تاکید کرده و افزود تازمانی که منافع ملی این کشور ایجاب می کند، تهران به گفت‌وگوها با طرف‌های برجام و ادامه خواهد داد. وی در مورد تبادل زندانیان گفت که مذاکرات با طرف ایران از طریق واسطه‌ها ادامه دارد.

ناصرکنعانی، سفر امیرعبداللهیان به پاکستان را پردستآورد خواند و افزود که مقام‌های دوکشور روی موضوعات چون توافق بر سر توسعه و رفع موانع مرزی در هفته‌‌های آینده، توافق در خصوص شروع ‌به ‌کار گذرگاه جدید برای توسعه بندر چابهار، توافق بر سر تردد موتر‌های باری دو کشور، گفت‌وگو در خصوص وضعیت خط لوله گاز موسوم به آی‌‌پی و تبادل زندان گفت‌وگو نمودند.

وی در خصوص احتمال به کار گیری از سلاح هسته‌ای در جنگ اوکراین ابراز نگرانی کرده و بار دیگر مقام‌های دو کشور را به گفت‌وگو برای حل موضوع اوکراین از طریق دپلوماسی فراخواند.

در پایان وی از برگزاری نشست با حضور مقام‌های سازمان بریکس به روز سه‌شنبه در تهران خبرداد و افزود که در این نشست روی عضویت ایران در این سازمان اقتصادی بحث‌های حیاتی صورت خواهد گرفت.