آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در مصاحبه با شبکه سی‌ان‌ان، ابراز نگرانی کرد که در پس زمینه درگیری نظامی در اوکراین، تنش بین ابرقدرت‌ها به‌بالاترین حد خود از زمان جنگ جهانی دوم رسیده است: ″سطح تضاد بین ابرقدرت‌ها در حال حاضر از زمان جنگ جهانی دوم بی‌‌سابقه است. حتی در دوران جنگ سرد، وضعیت […]

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در مصاحبه با شبکه سی‌ان‌ان، ابراز نگرانی کرد که در پس زمینه درگیری نظامی در اوکراین، تنش بین ابرقدرت‌ها به‌بالاترین حد خود از زمان جنگ جهانی دوم رسیده است: ″سطح تضاد بین ابرقدرت‌ها در حال حاضر از زمان جنگ جهانی دوم بی‌‌سابقه است. حتی در دوران جنگ سرد، وضعیت از امروز قابل پیش‌بینی‌تر بود″.

وی تاکید کرد که، در گذشته روابط بین قدرت‌های برتر جهانی قابل پیش‌بینی بود. حتی اگر درگیری به‌وجود می‌‌آمد یا وضعیتی تشدید می‌‌شد، دولت‌ها اقدامات مشخصی را برای جلوگیری از رویارویی مستقیم انجام می‌دادند: ″ولی امروز سطح غیرقابل پیش‌بینی بودن به‌مراتب بیشتر است و این وضعیت می‌تواند بسیار خطرناک باشد″.

درهمین‌حال، رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه در نیویورک در میزگردی با نمایندگان اندیشکده‌های آمریکایی تاکید کرد که انقره راه حل دیپلماتیک برای برقراری صلح پایدار در اوکراین را در اولویت کار خود قرار خواهد داد: ″ترکیه برای پایان دادن به جنگ روسیه و اوکراین با برقراری صلح عادلانه تلاش می‌‌کند و دیپلماسی را با هدف برقراری صلح پایدار در همه مناطق درگیری و افزایش تعداد دوستان ترکیه در اولویت قرار می‌دهد″.

رییس‌جمهوری ترکیه معتقد است که بحران اوکراین طولانی خواهد شد. رجب طیب اردوغان همچنین تاکید کرد که با روسیه همکاری می‌کند و به اندازه غرب به‌مسکو اعتماد دارد: ″من دلیلی ندارم که به روسیه اعتماد نکنم. همانطور که غرب قابل اعتماد است، روسیه نیز قابل اعتماد است. طی پنجاه سال گذشته ما همچنان در پشت در اتحادیه اروپا ایستاده‌‌ایم و در حال‌حاضر من به روسیه کمتر از غرب اعتماد ندارم. نیمی از گاز طبیعی ما از روسیه تامین می‌شود که نشانه همبستگی دو کشور است. ما همچنین در صنعت دفاعی همکاری داریم. در خصوص همه این کارهای مهم می توانیم با اطمینان با روسیه همکاری داشته باشیم. روسیه یکی از نزدیک ترین همسایگان من است و ما تاریخ مشترکی داریم″.

رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه در این نشست همچنین از آمادگی کشورش برای همکاری با روسیه در تامین یک میلیون تُن غله روسیه به کشورهای آفریقایی خبر داد و گفت که غله بسیار بیشتری باید به کشورهای آفریقایی، به کشورهای نیازمند فرستاده شود.

Join us on Social Media
Noor TV on Facebook: https://www.facebook.com/Noortelevision
Noor TV on Instagram: https://www.instagram.com/noortv.af
Noor TV on Threads: https://www.threads.net/@noortv.af
Noor TV on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV_af
NOOR TV News on Youtube: https://www.youtube.com/@NoorTV.af_NEWS
Noor TV on Twitter: https://twitter.com/noortv_af
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.tv
Noor TV on Aparat: https://www.aparat.com/noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.af
Noor TV Website: http://www.noortv.tv