به‌دنبال هشدار بنیان‌گذار شرکت خصوصی امنیتی ″واگنر″ به وزارت دفاع روسیه، این کشور اعلام کرده که قصد عملیات ضد تروریستی را در مسکو دارد. این تصمیم پس از آن‌که ییفگینی پریگوژین، رییس گروه واگنر، روز 〈جمعه ۲ سرطان〉 با نشر چندین ویدیو و پیام‌ صوتی سرگی شویگو، وزیر دفاع روسیه را تهدید به سرنگونی کرد، […]

به‌دنبال هشدار بنیان‌گذار شرکت خصوصی امنیتی ″واگنر″ به وزارت دفاع روسیه، این کشور اعلام کرده که قصد عملیات ضد تروریستی را در مسکو دارد. این تصمیم پس از آن‌که ییفگینی پریگوژین، رییس گروه واگنر، روز 〈جمعه ۲ سرطان〉 با نشر چندین ویدیو و پیام‌ صوتی سرگی شویگو، وزیر دفاع روسیه را تهدید به سرنگونی کرد، گرفته شده‌است.

پریگوژین پیشتر در یک پیام صوتی تازه هشدار داد که تمام اقدامات لازم را برای سرنگونی رهبری نظامی روسیه انجام خواهد داد. درهمین حال، برخی از رسانه‌‌ها گزارش داده‌‌اند که نظامیان واگنر، مرکز فرماندهی نیروهای روسیه در رستوف را محاصره کردند و قصد پیشروی به سوی مسکو‌ دارند. این تنش پس از آن بالا گرفت که رییس واگنر ادعا کرد، نظامیان روسیه پایگاه شبه‌نظامیان این گروه در جنوب روسیه را هدف قرار داده‌اند. ولادیمیر پوتین رییس‌جمهوری روسیه در نطقی تلویزیونی خطاب به شهروندان روسیه گفت که ‌آنچه امروز با آن روبرو هستیم خیانت داخلی است.

پوتین گفت: ‌″آنچه امروز با آن روبرو هستیم خیانت داخلی است. من به مبارزان ″واگنر″ هشدار می‌‌دهم در زمانیکه روسیه با جنگ سختی روبه‌رو است تسلیم ماجراجویی جنایتکارانه نشوند.

به گفته پوتین نیروهای مسلح روسیه دستور لازم را برای خنثا کردن سازمان دهندگان شورش مسلحانه دریافت کردند. وی تاکید می‌کند که پاسخش به این شورش مسلحانه سخت خواهد بود. پوتین همچنان تاکید می‌کند که برای بازگرداندن ثبات در شهر روستوف تلاش های زیادی را انجام داده‌اند.

پوتین گفت: ″ما اقدامات سختی را برای بازگرداندن ثبات در روستوف انجام داده‌ایم و وضعیت هنوز در آنجا دشوار است. در اجرای عملیات ویژه نظامی باید از هرگونه اختلاف نظر اجتناب شود. من به عنوان رییس‌جمهور روسیه، هر کاری که لازم باشد برای دفاع از استقلال کشور و حفاظت از شهروندان انجام خواهم داد.″

پس از افزایش تنش‌ها در مسکو، کاخ سفید نیز اعلام کرده که این تحولات را زیر نظر دارد. گروه واگنر در جنگ اوکراین به نفع روسیه می‌جنگد و این گروه به ‌دلیل مشارکت در تهاجم به ا‌وکراین زیر تحریم‌‌های شدید نیز قرار دارد.