کشورهای عضو گروه G7در مورد اصول کلی ارایه تضمین‌های امنیتی بلند مدت به‌اوکراین، از جمله در مورد افزایش عرضه تسلیحات نظامی به‌کی‌یف به‌توافق رسیدند. این مساله در بیانیه مشترکی که روز 〈چهارشنبه، ۲۱ سرطان〉 در اجلاس سران ناتو در ویلنیوس تصویب شد، بیان شده‌است. در این سند آمده است کشورهای گروه G_7 آماده ادامه کمک […]

کشورهای عضو گروه G7در مورد اصول کلی ارایه تضمین‌های امنیتی بلند مدت به‌اوکراین، از جمله در مورد افزایش عرضه تسلیحات نظامی به‌کی‌یف به‌توافق رسیدند. این مساله در بیانیه مشترکی که روز 〈چهارشنبه، ۲۱ سرطان〉 در اجلاس سران ناتو در ویلنیوس تصویب شد، بیان شده‌است.

در این سند آمده است کشورهای گروه G_7 آماده ادامه کمک و حمایت فوری از اوکراین در زمینه امنیت، تسلیحات مدرن زمینی، دریایی و هوایی و ارایه کمک‌های اقتصادی و همچنین اتخاذ تدابیری برای تحمیل هزینه‌‌های اقتصادی و غیره بر روسیه است. در همین‌حال، ولادیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین اعلام کرد که در نتیجه تصمیمات گرفته شده در نشست سران ناتو در ویلنیوس، نیروهای مسلح اوکراین با انواع تسلیحات نظامی جدید تقویت خواهند شد. به گفته وی، اوکراین پس از برقراری ارتباط با قوی‌ترین کشورها، تسلیحات نظامی جدیدی دریافت خواهد کرد:ما با یک نتیجه خوب به خانه برمی‌گردیم. با تسلیحات نظامی خوب. این سلاح‌‌ها شامل پدافند هوایی، موشک، خودروهای زرهی و توپخانه است. این اجلاس همچنین توانست پایه و اساس امنیت اوکراین را پی گیریزی کند و کشورهای ناتو آمادگی خود برای پذیرش یک متحد جدید را اعلام کردند. اینها تضمین‌های امنیتی ملموسی هستند که توسط رهبران هفت کشور دموکراسی پیشروی جهان تأیید شده است. ما تاکنون چنین پایه امنیتی نداشته‌ایم و این امنیت در سطح G_7است″.

در همین‌حال، سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه با لنتارو اعلام کرد که امریکا و متحدانش در ناتو با انتقال جنگنده‌های F_16 به‌کی‌یف، خطر امکان استفاده از سلاح هسته‌ای را افزایش می‌دهند: ″نمونه‌ای از تحولات بسیار خطرناک، برنامه ایالات متحده برای انتقال جت‌های جنگنده F_16 به کی‌یف است. ما بهقدرت‌های هسته‌ای آمریکا، بریتانیا و فرانسه اطلاع داده‌ایم که روسیه نمی‌تواند توانایی این هواپیماها برای حمل سلاح هسته‌‌ای را نادیده بگیرد. هیچ تضمینی در این زمینه کمکی به این نگرانی نمی‌کند.

همچنان جو بایدن، رییس‌‌جمهوری اوکراین در نشست سران ایتلاف در ویلنیوس اعلام کرد که اوکراین تا پایان یافتن درگیری نظامی با روسیه به ناتو نخواهد پیوست. با این همه، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو اعلام کرد که رهبران کشورهای عضو ایتلاف بار دیگر بر حق اوکراین برای پیوستن به این ایتلاف بدون نیاز به تکمیل برنامه اقدام برای عضویت تاکید کردند. دبیرکل ناتو تاکید کرد که تصمیم گیری در مورد پیوستن اوکراین به این ایتلاف تنها پس از پایان درگیری نظامی در این کشور اتخاذ خواهد شد: ″ما موافق هستیم که مسلما آینده اوکراین در ناتو است و تایید کرده‌ایم که اوکراین بالاخره به عضویت ایتلاف در خواهد آمد. ما همچنین در مورد ابزارهای لازم برای تحقق این مساله توافق کردهایم. اما، البته، همه می‌دانند که این تصمیم‌ها قبل از پایان یافتن این جنگ غیرممکن است″.

این در حالی‌است که دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین گفت که ارایه تضمین‌های امنیتی به اوکراین اقدامی اشتباه است. وزارت امور خارجه روسیه نیز اعلام کرد که نتایج نشست سران ناتو در ویلنیوس، نشان داده که پیمان آتلانتیک شمالی طور نهایی به‌طرح‌های دوران جنگ سرد بازگشته است.