ادامه شهرک‌سازی‌ها و نقض حقوق فلسطینی‌ها با واکنش تند امریکا، اتحادیه اروپا و گروهای مدافع فلسطین روبه‌رو شده‌است. امریکا و اتحادیه اروپا تصمیم رژیم اسراییل مبنی بر اعمار بیش از سه‌صد واحد مسکونی برای یهودی‌ها در سرزمین‌های اشغالی فلسطین را، اقدامی در راستای افزایش تنش‌ها بین رژیم اسراییل و فلسطین خواندند و از مقام‌های این […]

ادامه شهرک‌سازی‌ها و نقض حقوق فلسطینی‌ها با واکنش تند امریکا، اتحادیه اروپا و گروهای مدافع فلسطین روبه‌رو شده‌است.

امریکا و اتحادیه اروپا تصمیم رژیم اسراییل مبنی بر اعمار بیش از سه‌صد واحد مسکونی برای یهودی‌ها در سرزمین‌های اشغالی فلسطین را، اقدامی در راستای افزایش تنش‌ها بین رژیم اسراییل و فلسطین خواندند و از مقام‌های این رژیم خواسته‌اند که فورا در این تصمیم تجدید نظر کنند. اتحادیه اروپا حمله شماری از شهرک‌نشینان افراطی به خانه‌ها و اموال فلسطینی‌ها را به‌شدت محکوم کرده و این اقدام را تضعیف‌کننده ثبات و تحریک‌کننده خوانده‌است. این اتحادیه از رژیم اسراییل خواسته که امینت مردم بیگناه را تضمین کند.

جوزف بورل مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپاگفت: ″اتحادیه اروپا از همه طرف‌ها می‌خواهد که برای پایان دادن به چرخه مرگبار خشونت، توقف اقدامات یکجانبه‌ای که به تنش‌ها دامن می‌زند، جلوگیری از تلفات جانی بیشتر و سپردن عاملان جنایات به دست عدالت اقدامات فوری صورت دهند و در تلاش‌ها برای رسیدن به یک راه حل مسالمت‌آمیز مناقشه مشارکت کنند.

در این حال، سازمان ملل متحد خشونت‌های اخیر نظامیان رژیم اسراییل ازجمله یورش این نیروها به اردوگاه فلسطینی‌ها در شهر جنین را به‌شدت محکوم کرده است. معاون سخن‌گوی دبیرکل سازمان ملل متحد از رژیم اسراییل خواسته‌است که از کشتار غیرنظامیان دست بردارد.

فرحان حق، معاون سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد می گوید: ″ما اقدامات خرابکارانه و سوزاندن زمین و اموال مردم فلسطین توسط شهرک‌نشینان اسراییلی در اطراف نابلس و رام‌الله را به‌شدت محکوم می‌نماییم، تنها بازگشت به یک روند سیاسی جدی و پایان اشغالگری می‌تواند به این چرخه ویرانگر خشونت و تلفات بی‌معنا مردم بیگناه پایان دهد.″

از سویی دیگر شماری از گروه‌های مدافع فلسطین نیز نسبت به ادامه شهرک‌سازی‌های رژیم اسراییل هشدار داده‌اند. این گروه‌های بی‌احترامی به قرآنکریم توسط اسراییل را نیز محکوم کرده و تاکید کردند که اسراییلی‌ها با انجام اینگونه اعمل در پی شعله ور کردن آتش جنگ مذهبی هستند.

داوود شهاب سخن‌گوی نهضت جهاد اسلامی می‌گوید: ″ آتش زدن قرآنکریم توسط شهرک‌نشینان در اوریف و تورموسیا جنایت نابخشودنی است، دشمن مسوولیت کامل دارد و به‌دنبال شعله ‌ور کردن جنگ مذهبی است و باید مسوولیت و عواقب این اقدامات شنیع را بر عهده بگیرد.″

این گفته‌ها در حال بیان می‌شود که اخیر نظامیان رژیم اسراییل به اردوگاهی در شهر جنین یورش بردند که براثر آن بیش از ۷ فلسطینی به ضرب گلوله سربازان اسراییل به شهادت رسیدند و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند.