در ادامه واکنش‌های جهانی به‌هتک حرمت به‌قرآنکریم و سوزاندن نسخه‌های آن در کشورهای سویدن و دنمارک، جوزف بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، این اقدام را محکوم کرده، و گفته که توهین به‌قرآنکریم و یا هر کتاب مقدس دیگر یک عمل توهین‌آمیز، بی ‌احترامی و تحریک آشکار تلقی می‌‌شود: ″احترام به تنوع یک ارزش اساسی […]

در ادامه واکنش‌های جهانی به‌هتک حرمت به‌قرآنکریم و سوزاندن نسخه‌های آن در کشورهای سویدن و دنمارک، جوزف بورل،

مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، این اقدام را محکوم کرده، و گفته که توهین به‌قرآنکریم و یا هر کتاب مقدس دیگر یک عمل توهین‌آمیز، بی ‌احترامی و تحریک آشکار تلقی می‌‌شود: ″احترام به تنوع یک ارزش اساسی جامعه اروپایی است و احترام به سایر جوامع مذهبی را نیز شامل می‌شود. اتحادیه اروپا از آزادی مذاهب، عقیده و آزادی بیان حمایت می‌کند، اما، هر چیزی که قانونی باشد، اخلاقی نیست″.

در همین‌حال، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در یک نشست خبری سوزاندن نسخه‌های قرآنکریم در دانمارک را به‌شدت محکوم کرده و از مقام‌های کشورهای غربی که اجازه چنین اقدامات افراطی و توهین‌آمیزی را به‌بهانه آزادی بیان می‌دهند، به‌شدت انتقاد کرده‌است: ″ما شدیدا اقدام سوزندان قرآن در دانمارک و اقدامات افراطی مشابه را محکوم می‌کنیم. بی‌احترامی به هر دینی نامناسب است. ما معتقدیم تمسخر و توهین به احساسات مومنان، نمایش آزادی بیان نیست؛ بلکه توهین به آزادی دیگران است و چنین اقداماتی به هیچ وجه به آزادی بیان مربوط نیست و ریشه دیگری دارد″.

در همین‌حال، وزیر امور خارجه دانمارک در تماس تلفنی با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران گفته است که دولت دانمارک هرگونه اهانت به‌مقدسات دینی و سو‌ءاستفاده از آزادی بیان را محکوم می‌کند: ″دانمارک هرگونه اقدام برای توهین به قرآنکریم را به شدت محکوم می‌کند. اگرچه رکن اصلی قانون اساسی دانمارک، آزادی بیان، مذهب و راهپیمایی‌های مسالمت‌آمیز است، اما برخی از آن سوء استفاده می‌‌کنند که ما آنرا غیرقابل قبول می‌دانیم. این معدود افراد را نباید نماینده مردم دانمارک دانست.

این اظهارات در حالی صورت می‌گیرد که چند روز پیش یک تن در برابر سفارت عراق در دنمارک، نسخه‌‌ای از قرآنکریم را سوختاند. یک مرد عراقی مقیم سویدن نیز به تاریخ ۲۸ جون در این کشور دست به اقدامی مشابه زد که واکنش‌‌های گسترده‌‌ای را در شماری از کشورهای اسلامی در قبال داشت.