به‌ادامه واکنش‌های کشورهای اسلامی در برابر آتش‌زدن نسخه‌های از قرآنکریم در سویدن و دانمارک، وزارت خارجه ایران بار دیگر این اعمال را به‌شدت محکوم نمود. ناصر کنعانی، سخنگوی این وزارت در نشست همفتگی خود آتش‌زدن قرآنکریم را عمل شنیع و مخالف با تمامی موازین بین‌المللی دانست. وی از دانمارک و سویدن خواست که هرچه زودتر […]

به‌ادامه واکنش‌های کشورهای اسلامی در برابر آتش‌زدن نسخه‌های از قرآنکریم در سویدن و دانمارک، وزارت خارجه ایران بار دیگر این اعمال را به‌شدت محکوم نمود.

ناصر کنعانی، سخنگوی این وزارت در نشست همفتگی خود آتش‌زدن قرآنکریم را عمل شنیع و مخالف با تمامی موازین بین‌المللی دانست. وی از دانمارک و سویدن خواست که هرچه زودتر با عاملان آن برخورد شدید نمایند. کنعانی از کشورهای اسلامی نیز خواست که با استفاده از امکان خود برخورد مناسب با این دوکشور اروپایی کنند.

وی در خصوص سفر وزیر امورخارجه عمان و تلاش‌های این کشور برای میان‌جیگری در خصوص مذاکرات رفع تحریم‌های و تبادل زندانیان گفت که تهران از این تلاش‌ها استقبال می‌نماید. وی بار دیگر امریکا را مسوول از بین رفتن برجام دانسته و افزود که اکنون احیای دوباره این توافق هسته بستگی به نیت دولت امریکا دارد. کنعانی بار دیگر تاکید نمود که ایران به روند دپلوماسی باورمند است و هنوز فرصت برای جمع بندی مذاکرات وجود دارد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران در خصوص پیوستن این کشور به‌سازمان بریکس گفت که در این خصوص اقدامات اولیه انجام شده و ایران اولین کشوری است که برای عضویت درخواست داده‌است.

این در حالی‌است که اتحادیه جهانی علمای اسلام خواهان تصویب منشور ممانعت از توهین به ادیان از سوی سازمان ملل متحد شد. این اتحادیه در بیانیه‌‌ای اعلام کرد که سازمان ملل باید تصمیم مناسبی را درباره اهانت به‌مقدسات مسلمانان که صلح جهانی را تهدید می‌‌کند، اتخاذ کند. این اتحادیه از سازمان همکاری اسلامی خواست نشستی را درباره توهین به‌مقدسات برگزار و یک طرح راهبردی را برای ممانعت از تکرار آن تصویب کند.