مسدود کردن دارای‌های ایران در خارج از این کشور از سوی امریکا و شماری از کشورهای غربی سال‌های است که ادامه داشته و این موضوع باعث شده که روابط ایران با این کشورها بیشتر از پیش تیره شود. اما اخیر ایران و امریکا از طریق مذاکرات غیرمستقیم روی آزادی بخش از دارایی‌های مسدود شده ایران […]

مسدود کردن دارای‌های ایران در خارج از این کشور از سوی امریکا و شماری از کشورهای غربی سال‌های است که ادامه داشته و این موضوع باعث شده که روابط ایران با این کشورها بیشتر از پیش تیره شود.

اما اخیر ایران و امریکا از طریق مذاکرات غیرمستقیم روی آزادی بخش از دارایی‌های مسدود شده ایران و نیز تبادل زندانیان به توافق رسیده‌اند. در همین ارتباط، وزارت خارجه امریکا اعلام کرد که دارایی‌های ایران که قرار است آزاد شود، در آینده بسیار نزدیک به‌قطر منقل خواهد شد. متیو میلر، سخنگوی این وزارت می‌گوید که ایران می‌تواند از این دارایی آزاد شده در بخش‌های موضوعات انسان دوستانه و غیر تحریمی استفاده کند: ″ما انتظار داریم که در روزهای آینده این پول به مقصد نهایی در قطر منتقل شود. این پول‌ها می‌تواند در بخش‌های انساندوستانه و غیر تحریمی مورد استفاده قرار گیرد. با توجه به مکانیسم‌هایی که در دسترس ما هستند، ما به این حساب‌ها دسترسی کامل داشته و می‌توانیم در صورت تلاش ایران برای انجام اقداماتی که نقض این توافق و نقض تحریم‌های ما است، آن‌ها را مسدود کنیم″.

روز دوشنبه هفته جاری نیز وزارت خارجه ایران اعلام کرد که دارای‌های آزادی شده ایران قرار است در آینده نزدیک به‌قطر منتقل شود. سخنگوی به این وزارت نیز تایید کرد که ایران می‌تواند این پول را برای خرید کالاهای غیر تحریمی استفاده کند.

ناصر کنعانی در خصوص تبادل زندانیان هم گفت که ایران در هرزمان آماده تبادل زندانیان است و خوشبینی وجود دارد که این کار هم در آینده نزدیک انجام شود.

این در حال‌است که آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا اخیرا در اطلاعیه‌‌ای به‌کنگره تایید کرد که ایالات متحده، متعهد شده است که اجازه انتقال شش میلیارد دالر دارایی مسدود شده ایران در کوریای جنوبی را به‌حساب‌‌های محدود شده در قطر برای استفاده در امور بشردوستانه بدهد.