ایران و امریکا در این اواخر یک دیگر را متهم می‌کنند که به توافق برنامه پابند نیست و مذاکرات در این زمینه را به بن‌بست کشانده‌اند. سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران در جاکارتا که برای شرکت در رویدادهای آسه‌‌آن به آنجا سفر کرده، اعلام کرد که برنامه جامع اقدام […]

ایران و امریکا در این اواخر یک دیگر را متهم می‌کنند که به توافق برنامه پابند نیست و مذاکرات در این زمینه را به بن‌بست کشانده‌اند.

سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران در جاکارتا که برای شرکت در رویدادهای آسه‌‌آن به آنجا سفر کرده، اعلام کرد که برنامه جامع اقدام مشترک ″برجام″ در مورد برنامه هسته‌‌ای ایران، صرفا به‌دلیل اقدامات ایالات متحده نابود شده‌است:این توافق‌نامه مهم بین‌‌المللی به سادگی توسط ایالات متحده نابود شده که برخلاف تمامی الزامات منشور سازمان ملل در خصوص اجرای قطع‌نامه شورای امنیت در این باره که با اجماع تصویب شد و برجام را تایید کرده بود، از اجرای تعهدات خویش در این زمینه خودداری کرده‌است″.

وزیر خارجه روسیه تاکید کرده‌است که، تهران به واشنگتن پیشنهاد داده تا توافقات بدون زمان مشخصی در مورد عملیات برجام منعقد شود تا هیچ یک از کشورها نتوانند به طور یکجانبه آن را فسخ کنند:از زمان روی کار آمدن دولت جوبایدن، آنها مدعی شده‌‌اند که آماده از سرگیری این برنامه و مشارکت خود در اجرای برجام هستند. اما به جای اینکه صرفا تصمیمی ملموس برای تمدید این توافقنامه و اجرای کامل برجام بگیرند، شروع به چانه زنی کرده و سعی دارند مسایلی که در چارچوب برجام نبوده و به آن ارتباطی ندارد را از مقام‌های تهران درخواست کرده و بدین ترتیب این توافق‌نامه را از بین ببرند″.

وی در ادامه تاکید کرده‌است که نسبت به احتمال از سرگیری برنامه خوش‌بین نیست: ″من به احتمال از سرگیری برجام خیلی خوشبین نیستم. البته مساله جداگانه ‌ای است که به موازات این روند به بن بست رسیده و گرفتار شده، تماس‌های غیررسمی، مستقیم و منتشر نشده‌ ای بین ایرانی‌‌ها و آمریکایی‌ ها در مورد عادی‌سازی روابط دو کشور وجود دارد″.

سرگی لاوروف همچنان نسبت به ارسال مهمات خوشه‌ای از سوی امریکا به اوکراین نیز انتقاد کرد: ″من فکر نمی‌کنم که اصلا هیچ چیزی بتواند به غرب کمک کند تا به‌عمق جنایت یا غیرمولد بودن یا غیرقانونی بودن کارهایی که گاهی انجام می‌دهند پی ببرد. غربی‌ها بسته به مصلحت سیاسی خود در یک برهه زمانی، در مورد مسایل خاصی تصمیم می‌‌گیرند. اینها همان قوانین هستند که غرب می‌خواهد نظم جهانی بر آنها استوار باشد و از مورد به مورد و به صلاح دید آنها تغییر می‌کند″.

درحالی وزیر خارجه روسیه نسبت تصمیم امریکا مبنی بر ارسال مهمات خوشه‌ای به اوکراین انتقاد می‌کند که لری جانسون مقام پیشین سیا و دفتر مبارزه با تروریزم وزارت خارجه امریکا می‌گوید که جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا در راه نجات اوکراین، دنیا را به ورطه جنگ جهانی سوم می‌‌کشد. وی تاکید کرد که ناتو قادر نیست کمبود مهمات و نیروی انسانی اوکراین را بدون کشاندن خود به‌عمق درگیری و خطر رویارویی مستقیم با روسیه پر کند.