ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه، می‌‌گوید که مسکو تنها در صورت متوقف کردن محدودیت‌‌های محصولات کشاورزی این کشور از سوی غرب به توافق صادرات غله از بنادر دریای سیاه باز می‌‌گردد. پوتین، این اظهارات را پس از دیدارش با رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه، در یک نشست خبری بیان کرده‌است. رییس‌جمهور روسیه همچنان ادعا کشورهای غرب […]

ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه، می‌‌گوید که مسکو تنها در صورت متوقف کردن محدودیت‌‌های محصولات کشاورزی این کشور از سوی غرب به توافق صادرات غله از بنادر دریای سیاه باز می‌‌گردد.

پوتین، این اظهارات را پس از دیدارش با رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه، در یک نشست خبری بیان کرده‌است. رییس‌جمهور روسیه همچنان ادعا کشورهای غرب مبنی بر این ‌که روسیه با تعلیق مشارکت در توافق صادرات غله از دریای سیاه به‌بحران غذایی دامن زده را رد کرده‌است: ″ما آماده بررسی احتمال احیای توافق غله خواهیم بود و من امروز مجددا به اردوغان این موضوع را گفتم که ما این کار را به محض اجرای کامل تمام توافقات در مورد لغو محدودیت‌‌ها علیه صادرات محصولات کشاورزی روسیه انجام خواهیم داد.

درهمین‌حال، رجیب طیب اردوغان، درباره دیدار و گفت‌وگوهایش با رهبر روسیه در شهر سوچی گفته که احیای توافق صادرات غله اوکراینی از بنادر دریای سیاه به ‌زودی امکان ‌پذیر خواهد بود. اردوغان با تاکید بر رفع کاستی‌های غرب در برابر مسکو افزوده است که به توافق با شش کشور افریقایی نزدیک استند: ″ترکیه و سازمان ملل متحد روی بسته پیشنهادی جدیدی کار کردند، تا نگرانی‌های روسیه را کاهش دهند. ما به توافق با شش کشور افریقایی نزدیک استیم. روسیه مواد غذایی را تامین خواهد کرد و تدارکات را به‌صورت رایگان انجام خواهد داد و تحویلدهی غله در ظرف هفته آینده آغاز خواهد شد″.

توافق صادرات غله از دریای سیاه، که توسط نمایندگان روسیه، ترکیه، اوکراین و سازمان ملل در تاریخ ۲۲ جولای ۲۰۲۲ امضا شد، شامل صادرات غله، مواد غذایی و کود اوکراین از طریق سه بندر این کشور در سواحل دریای سیاه است. این توافق پس از یک سال در پی عدم توافق روسیه با تمدید آن، فسخ شد. روسیه و اوکراین مجموعا نزدیک به یک سوم صادرات جهانی گندم را تشکیل می‌دهند. برپایه اطلاعات، ۳۶ کشور جهان بیش از نیمی از نیاز گندم خود را از طریق اوکراین و روسیه تامین می‌‌کنند.