ولادیمیر پوتین رییس‌جمهور روسیه در واکنش به سفر جوبایدن رییس‌جمهور امریکا به اوکراین و ادامه حمایت غرب از این کشور، با اعلام خروج روسیه از عضویت در معاهده استارت گفت که این پیمان در رابطه با کاهش تسلیحات هسته‌‌ای دو جانبه میان امریکا و فدراسیون روسیه بود. رییس‌جمهور روسیه هم‌چنان دستور داده‌است تا سلاح‌‌های هسته‌‌ای […]

ولادیمیر پوتین رییس‌جمهور روسیه در واکنش به سفر جوبایدن رییس‌جمهور امریکا به اوکراین و ادامه حمایت غرب از این کشور، با اعلام خروج روسیه از عضویت در معاهده استارت گفت که این پیمان در رابطه با کاهش تسلیحات هسته‌‌ای دو جانبه میان امریکا و فدراسیون روسیه بود. رییس‌جمهور روسیه هم‌چنان دستور داده‌است تا سلاح‌‌های هسته‌‌ای جدید زمینی به‌‌طور فعال در وظایف رزمی مستقر شود.

پوتین افزوده: ″یک وضعیت باید برای همه روشن شود، هرچه سامانه‌‌های دوربرد بیش‌تری از سوی غرب به اوکراین فرستاده، ما مجبور خواهیم شد تهدید را از مرزهای خود بیش‌تر دور کنیم. و این طبیعی است، چرا که موجودیت روسیه در معرض خطر قرار گرفته است″.

وی در عین حال تاکید کرده‌است که روسیه اهداف غرب را درک می‌کند و به آن پاسخ خواهد داد. رییس‌‌جمهور روسیه بار دیگر نخبه‌گان غربی را مسوول طولانی ‌کردن جنگ دانسته و مدعی شده که غرب از اوکراینی‌ها به‌عنوان خوراک توپ استفاده می‌کند.

پوتین افزوده: ″میلیون‌ها تن در غرب می‌دانند که به‌سمت یک فاجعه معنوی واقعی سوق داده می‌شوند، ظاهرا نخبگان غربی عقل خود را از دست می‌دهند و هیچ درمانی هم وجود ندارد. اما اینها مشکلات آن‌هاست، همانطور که گفتم ما موظفیم از فرزندان خود محافظت کنیم و این‌کار را انجام خواهیم داد، ما از فرزندان خود در برابر انحطاط و فساد اخلاقی و معنوی غرب محافظت خواهیم کرد″.

درهمین حال، جوبایدن رییس جمهور امریکا که در یک‌سالگی جنگ اوکراین به پولند سفر کرده‌است، بار دیگر بر حمایت از اوکراین تاکید کرد. بایدن تاکید کرد که روسیه در اوکراین مرتکب جنایت علیه بشریت و جنایت علیه مردم اوکراین شده‌است.

وی افزود: ″یک‌سال پیش، جهان آماده سقوط کی‌یف بود. امروز می‌توانم گزارش بدهم که کی‌یف هم‌چنان قدرتمند پابرجا و مغرور و مهم‌تر از همه آزاد ایستاده‌است. زمانی‌که پوتین تانک‌های خود را به اوکراین فرستاد می‌پنداشت پیروز می‌شود؛ اما اشتباه کرد. مردم اوکراین بسیار شجاع هستند، اتحاد ما بسیار قوی است، دموکراسی بسیار قوی است″.

از سویی هم، ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو در نشست خبری از تصمیم رییس‌جمهور روسیه مبنی بر تعلیق مشارکت این کشور در پیمان راهبردی کنترل تسلیحات روسیه با امریکا، این تصمیم را به منزله فروپاشی کل ساختار کنترل تسلیحات دانست و از روسیه خواست در تصمیم خود تجدید نظر کند.

پیمان راهبردی کنترل تسلیحات روسیه با امریکا در سال ۲۰۱۰ میلادی میان باراک اوباما و دیمیتری مدودف، رییسان‌جمهوری وقت امریکا و روسیه امضا شد و به زبان ساده دو طرف را متعهد کرد تا ظرفیت زرادخانه‌ های هسته‌‌ای خود را سی درصد کاهش دهند. این پیمان در سال ۲۰۱۱ به اجرا در آمد و سپس به مدت ده سال تمدید شد.