ولادیمیر پوتین، رییس ‌جمهور روسیه تایید کرده که بخشی از سلاح‌‌های هسته‌‌ای تاکتیکی این کشور به‌بلاروس انتقال داده شده‌است. رییس‌‌جمهور روسیه، می‌گوید که کلاهک‌های هسته‌‌ای تاکتیکی روسیه قبلا به‌بلاروس تحویل داده شده‌است، اما او تاکید کرده‌است که در حال‌حاضر نیازی نمی‌‌بیند که روسیه به‌سلاح‌‌های هسته‌‌ای متوسل شود. در همین‌حال، وزیر امور خارجه امریکا، پس از […]

ولادیمیر پوتین، رییس ‌جمهور روسیه تایید کرده که بخشی از سلاح‌‌های هسته‌‌ای تاکتیکی این کشور به‌بلاروس انتقال داده شده‌است.

رییس‌‌جمهور روسیه، می‌گوید که کلاهک‌های هسته‌‌ای تاکتیکی روسیه قبلا به‌بلاروس تحویل داده شده‌است، اما او تاکید کرده‌است که در حال‌حاضر نیازی نمی‌‌بیند که روسیه به‌سلاح‌‌های هسته‌‌ای متوسل شود. در همین‌حال، وزیر امور خارجه امریکا، پس از اظهارات پوتین می‌گوید که نشانه‌های برای استفاده از سلاح هسته‌ای در جنگ اوکراین وجود ندارد.

رییس‌جمهور روسیه روز جمعه در مجمع بین‌‌المللی اقتصادی سن ‌پترزبورگ گفت که کشورش تسلیحات غرب در اوکراین را نابود می‌کند. ولادیمیر پوتین می‌‌گوید روسیه تاکنون چندین تانک لیوپارد را در اوکراین منهدم کرده و اگر جنگنده‌‌های F_16 هم به کی‌یف داده‌‎شود، شکی نیست که خواهند سوخت. رییس‌‌جمهور روسیه در این نشست گفت که کشورهای غربی در حال بررسی گزینه‌‌هایی برای تحویل جنگنده‌ به اوکراین است. رییس‌‌جمهور روسیه کمک‌های تسلیحاتی به اوکراین را یک خطر جدی برای کشاندن بیشتر ناتو به درگیری دانست:روسیه همیشه به‌حملات اوکراین پاسخ نظامی می‌دهد، اما آن را تبلیغ نمی‌‌کند. ما در حال کار بر روی اهداف نظامی با تسلیحات بسیار دقیق با برد دور و قدرت بالا هستیم و در این زمینه در حال پیشرفت هستیم. ببینید که چگونه انبارهای سلاح اوکراین در حال تخریب است.″

رییس‌‌جمهور روسیه همچنان تایید کرد نخستین دسته از سلاح‌‌های هسته‌‌ای این کشور در بلاروس مستقر شده‌است. پوتین گفت تنها در صورت تهدید از آنها استفاده خواهد شد: ″همانطور که می‌دانید ما با متحد خود الکساندر لوکاشنکو در حال مذاکره بودیم که بخشی از این سلاح‌های هسته‌‌ای تاکتیکی را به خاک بلاروس منتقل کنیم – این اتفاق افتاده است″.

درهمین‌حال، الکساندر لوکاشینکو، رییس‌‌جمهور بلاروس، نیز در نشست اقتصادی سن پترزبورگ اظهارات آقای پوتین را تایید کرد:خدا نکند که تصمیم بر این شود تا از این سلاح‌ها استفاده کنم، اما اگر با تجاوز روبه‌رو شویم تردیدی نخواهم داشت.

از سویی‌هم، امریکا روز جمعه بسته کمکی بشردوستانه جدیدی را به ارزش ۲۵۰ میلیون دالر برای اوکراین اعلام کرد. انتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا می‌گوید که این بسته کمکی وضعیت توانایی اوکراین را در مقابله با بحران افزایش خواهد داد.

ترجمه کلیپ: ″کمک‌‌های امریکا در مجموع امنیت، بهبود اقتصادی، امنیت انرژی و توانایی اوکراین برای مقابله با بحران بشری ناشی از جنگ روسیه را ارتقا می‌دهد. ما از مشارکت سایر کمک‌‌کنندگان در پاسخ به‌این بحران استقبال می‌‌کنیم و از کمک‌‌کنندگان بیشتری می ‌خواهیم تا سخاوت‌مندانه از نیازهای جدی بشردوستانه در اوکراین و منطقه حمایت کنند″.

وزیر امور خارجه امریکا، پس از اظهارات آقای پوتین در مورد جا‌به‌جای بخشی از سلاح هسته‌ای در بلاروس می‌گوید که نشانه‌های برای استفاده از سلاح هسته‌ای در جنگ اوکراین وجود ندارد: ″ما هیچ نشانه‌‌ای نمی‌‌بینیم که روسیه در حال آماده شدن برای استفاده از سلاح هسته‌‌ای است.″

این در حالی‌است که امریکا و متحدانش بارها نسبت به‌استفاده از تسلیحات هسته‌‌ای در جنگ اوکراین توسط روسیه هشدار داده‌است.