پس از تنش‌های یک‌روزه در روسیه، مقام‌های این کشور از حل این تنش‌ها خبر می‌دهند. دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه اعلام کرد که یوگنی پریگوژن رهبر گروه واگنر با تضمین امنیتی داده‌شده از سوی مسکو این کشور را ترک خواهد کرد و به‌بلاروس می‌رود. این تصمیم پس از گفت‌وگوی الکساندرلوکاسنکو با رهبر گروه واکنر […]

پس از تنش‌های یک‌روزه در روسیه، مقام‌های این کشور از حل این تنش‌ها خبر می‌دهند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه اعلام کرد که یوگنی پریگوژن رهبر گروه واگنر با تضمین امنیتی داده‌شده از سوی مسکو این کشور را ترک خواهد کرد و به‌بلاروس می‌رود. این تصمیم پس از گفت‌وگوی الکساندرلوکاسنکو با رهبر گروه واکنر اتخاذ شده‌است. در این حال، مقام‌های اوکراینی با ابراز ناامیدی نسبت به‎ختم تنش‌ها در روسیه نسبت به‌عقب‌نشینی رهبر واگنر ابراز تاسف کرده‌اند.

پایان یک‌شبانه‌روز پرتلاطم برای روسیه، شب و روزی که همه را در داخل و خارج روسیه شوکه ساخت و توجه همه جهان را بسوی مسکو جلب کرد. شورش گروه نظامی واگنر به‌رهبری یوگنی پریگوژن که مدت‌ها بازوی قوی ولادیمیرپوتین، رییس‌جمهور روسیه در جنگ اوکراین بود، پس از ساعت‌ها با پا در میانی الکساندر لوکاشنکو، رییس‌جمهور بلاروس پایان یافت. همزمان مقام‌ها در مسکو اعلام کردند که پرونده جنایی علیه پریگوژن بسته شده و نیروهای وی نیز به‌دلیل خدمات که برای روسیه انجام داده‌اند، از مجازات معاف گردیده اند. دیمیتری پسکوف سخنگوی ریاست جمهوری روسیه می گوید که یوگنی پریگوژن این کشور را ترک و به‌بلاروس می‌رود و در انجا مستقر خواهد شد. وی گفته که این توافق میان الکساندر لوکاشنکو رییس جمهور بلاروس و یوگنی پریکوژن صورت گرفته و کرملین نیز خروج امن رهبر گروه واگنر را تضمین کرده‌است: ″پرونده جنایی علیه پریگوژین مختومه خواهد شد و او به بلاروس می‌رود. اگر بپرسید که چه تضمینی وجود دارد که پریگوژین بتواند روسیه را به مقصد بلاروس ترک کند، باید بگویم که این حرف رییس‌جمهوری روسیه است.

در این حال، مقام‌های روسیه هنوز در باره آینده نیروهای واگنر چیزی نگفته‌اند، این نیروهای پس از توافق، از مرکز شهر روستوف بسوی مرزهای اوکراین عقب‌نشینی کرده و اکنون در یک پایگاه جابه‌جا شده‌اند.

از سویی دیگر، مقام‌های در کی‌یف که انتظار داشتند گروه واگنر به یک درد سر بزرگ برای روسیه مبدل شود، از توافق میان رهبر این گروه و رییس‌جمهور بلاروس خشم‌گین شده‌اند. میخائیل پودولیاک مشاور ارشد ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهور اوکراین با نشر تویتی نوشت در حالی که پریگوژن به‌گرفتن قدرت روسیه نزدیگ شده بود، عقب‌نشینی وی تاسف‌بار است: ″انتخاب غیرعادی پریگوژین، شما در شرف حذف پوتین رییس‌جمهوری روسیه بودید، قدرت مرکزی را به دست گرفتید، به حومه مسکو رسیدید و ناگهان ‌نشینی کردید، این باعث شگفتی است.

گفتنی‌است که یوگنی پرویگوژن رهبر و موسس گروه نظامی واکنر که برای روسیه در برابر اوکراین میجن‌گید صبح روز شنبه به‌دلیل مخالفت با وزیر دفاع روسیه، از مواضع خود در اوکراین به‌جنوب روسیه عقب‌نشینی کرده و در یک اقدام نظامی کنترول همه مراکز دولتی شهر روستوف را بدست گرفت. وی هشدار داد که اگر با وی مذاکره صورت نگیرد به‌زودی بسوی مسکو پیشروی خواهد کرد.